Konsültasyon Ve Saç Analizi

Saç ekiminde operasyonun kendisi kadar operasyon öncesi saç analizi ve konsültasyon da büyük önem taşır. Bu aşamada; donör alanı, ekim alanı, saç kalitesi, saç yoğunluğu, çoklu ve tekli kök sayısı, olası cilt hassasiyetleri analiz edilerek kişinin operasyondan beklentisi belirlenir.

Elde edilen bilgilerin ışığında sağlıklı ve güvenli bir operasyon planı çıkartılır. Bu aşamada kişi operasyon aşamaları konusunda da yüz yüze bilgilendirilir ve soruları cevaplanır. Başarılı bir saç ekimi gerçekleştirmek için önce başarılı bir konsültasyon ve saç analizi yapmak şarttır.

Kan Testi

Konsültasyon ve saç analizi tamamlandıktan sonra kişinin herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımadığını kesinleştirmek için kan testi yapılır. Kan testi sırasında (Plazma Terapi) için kullanılmak üzere de bir tüp kan alınır. Plazma Terapi operasyon sırasında enjekte edilmek üzere hazırlanırken kan testi sonucuna göre de kişi operasyona alınır. AIDS, Hepatit C gibi bulaşıcı hastalığı olanlara saç ekimi yapılmamaktadır.

Operasyona Hazırlık

Hazırlık aşamasının son evresi için kişi saç tıraşı için ayrı bir odaya alınır. Burada üzerindeki günlük kıyafetleri çıkararak bir operasyon gömleği giydirilir ve operasyon odasına alınır.

Operasyon

Operasyon lokal anestezi ile başlamaktadır. İlk olarak saç köklerinin donör gölgesinden alınması işlemi uygulanmaktadır. Alım işlemi düşük devir hızlı modifiye mikromotor ile gerçekleştirilir.  Daha sonra ekilmek üzere toplanan saç kökleri +4 derecede hipotermasol solüsyon içinde saklanır.

Alım işlemi tamamlandıktan sonra saç köklerinin yerleştirileceği yeni saç kanalları saç dökülmesinin gerçekleştiği yere açılır. Bu işlem sırasında yeni saç kanallarının yönleri kişinin orijinal saçlarının yönü doğrultusunda açılarak natürel bir sonuç hedeflenir.

Kişiden operasyon öncesi alınan kan ile hazırlanan Plazma Terapi ise bu aşamada ekim yapılacak bölgeye enjekte edilir. Kanal açma işleminin tamamlanması ile birlikte operasyonun son adımı olan ekim aşamasına geçilir.

İlginizi Çekebilir  Dhi Saç Ekimi

Ekim aşamasında kişinin saç kökleri yeni açılan saç kanallarına orijinal yönlerine doğru yerleştirilir. Saç köklerinin ekilmesi uzman ekim ekip tarafından medikal pensetler ile gerçekleştirilir.

Operasyon süresince kişi lokal anestezi etkisi altında olacağı için kesinlikle acı, ağrı, yanma vb. hissetmez. Ekim işleminin tamamlanmasıyla kişinin pansumanı yapılır ve operasyon sonrası bakım ile ilgili bilgiler verilir.

Operasyon Sonrası Bakım

Operasyonun ertesi günü pansuman açılır ve kontroller yapılır. Operasyondan iki gün sonra ise ilk yıkama uzmanlarımız tarafından yapılır. Operasyondan sonraki 10-12 gün boyunca kliniğimizde anlatıldığı biçimde saçların yıkanması son derece önemlidir.

Bunu yaparken verilen losyon, şampuan ve antibiyotik kremin kullanılması gerekmektedir. Her operasyonda olduğu gibi, işlemin kendisi kadar operasyon sonrası bakım ve temizlik saç ekiminde de büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte aklınıza takılan her soru için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Instagram : medarthair